Depo Kiralama Maliyetleri Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

23 Oca, 2021

Ürünlerin depolanması ve sipariş geldikçe güvenli bir şekilde müşteriye ulaştırılması ticaretin önemli bir parçası. İşin olmazsa olmaz bir parçası olduğu için birçok işletme kendilerine farklı lokasyonlarda bulunan depolar üzerinde ürünlerini saklıyor ve bunun için aylık kira bedelleri ödüyor. Lokasyon olarak uygun ve maliyeti düşük bir depo bulmak da genellikle zor oluyor.

Günümüz koşullarında ürünlerin hijyenik, korunaklı bir ortamda olması ve 7/24 ulaşılabilir olması önem arz ediyor. Hem bu özelliklere sahip, hem de merkezi lokasyonlarda bulunan depolarınsa maliyeti oldukça yüksek.

e-Ticaret için depolama ürünleri orada tutmakla sınırlı olmuyor. Ürünün depolanmasının yanı sıra paketleme, kargolama, teslimat, iade, stok yönetimi, müşteri memnuniyeti gibi süreçler de bulunuyor. Bu sebeplerle birçok firma, ürünleri için tüm yönleriyle iyi bir hizmet alabilecekleri depolama seçeneklerini tercih ediyor.

Araştırma noktasında; deponun bulunduğu lokasyona göre aylık kira bedelleri m3’ye değişkenlik gösteriyor. Örneğin, depoların bulunduğu yerler İkitelli ve Mecidiyeköy’se, aynı m3’lik alan için Mecidiyeköy fiyat olarak çok daha yüksekte olacaktır. 

Aynı şekilde, depo maliyetleri 6.000 TL’ye kadar ulaşabiliyor. Depo kira maliyetinin yanı sıra çalışan giderleri, yönetim giderleri, yanlış sipariş gönderiminden kaynaklanan iadenin kargo gideri gibi maliyetler de yer alıyor.

Bu da e-ticarete yeni başlayan ya da işini büyütmeye çalışan işletmeler için ciddi maliyetler anlamına geliyor.

Ürünlerini ofisinde tutamayan e-ticaret sahiplerinin, uygun bir depo arayışına girerek belli bir bedel üzerinden stoklarını burada tutması gerekecektir. Kiralayacağınız deponun uygun maliyetli, merkezi bir lokasyonda, güvenilir ve teslimat sürecinin hızlı olması gibi özellikleri göz önünde bulundurarak ilermeniz en doğrusu olacaktır.  

YERİNCE İLE TANIŞIN

Yerince ile tanışmak için hemen iletişime geçin

İletişime Geç