En Büyük 7 E-Lojistik Avantajları

10 Kas, 2021
e-lojistik avantajları

Değişen tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını daha etkili karşılamak için geliştirilen e-lojistik, birçok önemli avantaja sahip. E-lojistik avantajları ile ilgili bilinmesi gereken detayları derledik.

Gelişen iletişim teknolojisi ile birlikte tüketicilerin alışveriş alışkanları önemli derecede değişti. Artık insanlar, cep telefonlarını veya bilgisayarlarını kullanarak oturdukları yerden alışveriş yapabiliyor. İlgili durum, işletmelerin de yaşanan bu değişime cevap vermesini adeta zorunlu kılıyor. Söz konusu ihtiyacın depolama ve nakliye ile ilgili bölümü için lojistik partnerlerinden yardım alınması, günümüzde işletmelerin sık başvurduğu çözümlerden biridir. Yeni nesil lojistik veya e-lojistik olarak isimlendirilen bu hizmetlerin avantajlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

E-ticaret, son dönemlerde tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının önemli bir parçası haline geldi. Fransız E-Ticaret ve Mesafeli Satış Federasyonu olan FEVAD’a göre 2020 yılında online alışverişler yaklaşık %32 arttı. Yaşanan bu artış, e-lojistik hizmetlerinin artık işletmeler için bir seçenek değil, adeta bir zorunluluk haline dönüşmesine neden oldu.*

1.    İşinizi Büyütmeye Zaman Ayırın

İnternet üzerinden satış yapıyorsanız, siparişleri karşılamalı ve depodaki ürünleri gönderime hazır hale getirmeniz gerekiyor. Bu işlemler başlangıçta size kolay geliyor olabilir, üstelik bunları yapmaktan zevk de alıyor olabilirsiniz. Ancak sipariş sayısı arttıkça, bu işe harcadığınız zaman artacaktır. Öyle ki, bir süre sonra işletmenizle ilgilenemediğinizi fark edeceksiniz. Dolayısıyla bu noktada lojistik partnerinden hizmet alabilir ve bütün bu işlemleri profesyonellere bırakabilirsiniz.

Zaman kazandırma, e-lojistik avantajları içindeki en önemli hususlardan biridir. Dışarıdan alacağınız hizmetler sayesinde ürünlerin depolanması, istiflenmesi, siparişlerin karşılanması ve ürünlerin paketlenmesi gibi işlemlerin tamamı profesyoneller tarafından yapılır. Böylece işletmenizi geliştirmek ve onu daha da büyütmek için ihtiyacınız olan zamanı kazanmış olacaksınız.

Eğer siz de bir lojistik partnerinden destek alarak zaman kazanmak istiyorsanız, Yerince tarafından verilen hizmetleri inceleyebilirsiniz.

2.    Maliyetleri Düşürün

Ürünleri depolamak ve kargoya vermek için bir lojistik partnerinden hizmet almak, başlangıçta size mantıklı gelmeyebilir. Bunun yerine ürünleri kendinizin çok daha düşük maliyete depolayarak, göndereceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bu düşünce maalesef doğru değil. Bu işleri kendiniz yaptığınızda, çok daha yüksek maliyetlerin altına girersiniz.

Bütün bu işleri kendiniz yaptığınızda, uzun süreli depo tutmanız gerekecek. Bahsedilen durum ise sizin açınızdan yüksek maliyet demektir. Satışlarınızın azaldığı, deponun boş kaldığı dönemde dahi tam kira ödemeniz gerekecektir. E-lojistik avantajları ile bu durumdan çok rahat kurtulabilirsiniz. Uzun vadeli depo kiralarıyla uğraşmaz, bunun yerine ürün başına depo ücreti ödersiniz. Böylece depodaki ürün sayınız azaldığında, daha düşük maliyetlerle karşılaşırsınız.

Kargo şirketleri ile olan anlaşmalar da e-lojistik avantajları içerisinde yer alır. Lojistik firmaların yüksek miktarda gönderi hacmine sahip olması, kargo konusunda daha iyi fiyatlar almasına imkan verir. Böylece kargo maliyetleriniz de ciddi anlamda düşer.

Maliyetlere ilişkin bir diğer husus ise istihdam sayısıdır. Eğer depolama ve sipariş hazırlama işini kendiniz yaparsanız, bir süre sonra yeni personeller istihdam etmeniz gerekir. Bunların maaşları, sigortaları ve benzeri giderlerinin karşılanması, ciddi bir maliyet demektir. Ayrıca personellerin ilgili alanda profesyonel olmamaları, düşük verimliliğe neden olacaktır. Bütün bunların yerine bir e-lojistik firmasından hizmet alarak bütün bu maliyetlerden kurtulabilir ve işin profesyoneller tarafından yapılmasını sağlayabilirsiniz.

3.    Siparişlerinizi ve Stoklarınızı İzlemek İçin Yazılımlardan Yararlanın

Lojistik partnerleri, kullanmış oldukları yazılımlar ile siparişlerinizi ve stoklarınızı anlık olarak izlemenize imkan verir. E-lojistik avantajları içerisinde yer alan bu durum, işlemlerin daha etkili bir şekilde yapılmasını sağlar. Bunun yanında, yazılımlar üzerinden alacağınız verilerle stoklarınızı güncelleyebilir ve ürün tahmini yapabilirsiniz. Böylece ürünlerden ne kadar stokta olması gerektiğini çok daha etkili bir şekilde belirlemiş olursunuz.

e-lojistik avantajları
e-lojistik avantajları

4.    İade Oranlarını Azaltın

E-ticarette başarılı olabilmek için müşteri memnuniyetinin üst seviyede sağlanması gerekiyor. Müşteri memnuniyeti noktasındaki en önemli sorun, insanların ürünleri görmeden almasıdır. Bahsedilen durum, iade oranlarının geleneksel ticarete göre daha yüksek olmasına neden oluyor. Ancak bunun dışında paketleme ve kargo esnasında ürünün hasar alması da iade oranları üzerinde son derece etkili.

Geleneksel ticarette iade oranları %5 ila %8 arasında iken, e-ticarette bu oran %20 ila %25 arasındadır. Yapılan bir çalışmaya göre kötü bir iade deneyimi yaşayan müşterilerin %46’sı, aynı e-ticaret sitesini bir daha tercih etmemiştir.*

Lojistik partnerinden alınacak hizmet ile ürünlerin hazırlanması ve paketlenmesi, profesyonel olarak yapılır. Ayrıca iade süreci de yine bu partnerler tarafından profesyonel olarak yürütülür ve müşterilerin mağdur olmaması, e-ticaret sitesine karşı olumlu bir tutum geliştirmesi sağlanır.

5.    Depolama ve Nakliye Stresini Azaltın

E-lojistik avantajları arasında stresinizi azaltması da vardır. İşiniz büyüdükçe paketleme ve depolama, çok daha stresli bir işe dönüşecektir. Günde onlarca ürünü hazırlamak, paketlemek ve depolamak oldukça yorucudur. Hem bunları yapmak, hem işletmenin diğer işleri ile ilgilenmek, strese neden olur. Yoğun stres ise doğru kararlar almanızı engelleyebilir.

Sipariş karşılama, depolama ve ürünlerin hazırlanması gibi işlerin tamamının profesyonellere devredilmesi, burada yaşadığınız stresten kurtulmanıza imkan verecek. Böylece işletmenize dair daha doğru kararlar alabileceksiniz.

6.    Yeni Pazarlara Girin

E-ticaret, günümüzde en hızlı büyüyen alanlardan biri. Küçük çaplı işletmeler, bu alana girerek çok önemli müşteri kitlelerine ulaşıyorlar ve satışlarını ciddi anlamda arttırabiliyorlar. Ancak pazarların daha da büyütülmesi, işletmeler açısından riskli görülebiliyor. Bu pazarlardan gelen taleplerin karşılanması, ürünlerin depolanması ve benzeri hususlar küçük işletmeler açısından risk unsuru olarak görülüyor. İşte tam bu noktada e-lojistik partnerinden yardım alabilir ve yeni pazarlara girebilirsiniz.

Yeni pazarlarda başarılı olabilmek için ürünlerinizin iyi olması yetmez. Aynı zamanda bunların profesyonel şekilde paketlenmesi ve tüketicilere sorunsuz bir şekilde ulaştırılması gerekir. Böylece yüksek rekabet gücüne kavuşur ve yeni pazarlarda kalıcı olmayı başarırsınız. E-lojistik avantajları arasında yer alan yeni pazarlarda kalıcılığı sağlama, işletmelerin büyümesi adına son derece önemlidir.

7.    Depolama ve Dağıtımı Verimli Hale Getirin

Depolama ve dağıtım, e-ticarette başarı için en önemli unsurlardandır. Depolama ve dağıtımın kaliteli bir şekilde yapılmasının yanında, düşük maliyetle bunların gerçekleştirilmesi de gerekir. Bütün bunlar, bir işletmenin rekabet gücünü direkt olarak arttıracaktır. Aksi durumda rekabet gücü azalır ve bu alandaki diğer işletmelerin gerisinde kalma kaçınılmaz olur.

Herhangi bir işi verimli hale getirmenin en basit yolu, işi profesyonellere bırakmaktır. Yerince gibi lojistik partnerden alacağınız hizmetler; depolama ve nakliye risklerini önemli ölçüde ortadan kaldıracaktır. Envanter yönetim teknolojisi, profesyonel depolama ve paketleme, gelişmiş sipariş karşılama, otomatik süreçler ve benzeri unsurlar hem müşterilerin hem de işletmenizin beklenti ve ihtiyaçlarını verimli şekilde karşılayacaktır.

Yerince ile E-Lojistik Avantajlarından Yararlanın

Yerince, işletmenizin depolama ihtiyaçlarını profesyonel olarak karşılayacak bir lojistik partneridir. Başlangıç maliyeti olmadan sizlere esnek fiyatlandırma ile depolama imkanı sağlar. Ürünlerinizi güvenlik önlemleri üst seviyede olan ve sürekli kameralarla izlenen depolarda muhafaza eder. Ürünlerin tamamını sigortalar. Gelen siparişleri karşılar ve sizin yerinize hızlı bir şekilde hazırlayarak müşterilerinize gönderir.

Yerince tarafından verilen e-lojistik avantajları, depolama ve dağıtımınızın daha verimli hale gelmesini sağlayacaktır. Üstelik bu verimliliği sağlarken, maliyetlerinizi de ciddi anlamda düşürme imkanı yakalayacaksınız. Ürün başına fiyatlandırma imkanından yararlanmak ve depolama hizmetlerinizi profesyonellere bırakmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynaklar:

*https://www.cubyn.com/blog/e-logistique-definition-enjeux

YERİNCE İLE TANIŞIN

Yerince ile tanışmak için hemen iletişime geçin

İletişime Geç