E-Ticaret Depo Kira Maliyetleri ve E-Ticarette Lojistik Partneri

03 Kas, 2021
e-ticaret depo kira

E-ticaret depo kira maliyetleri, işletmelerin en önemli gider kalemlerinden biridir. Bu maliyetleri nasıl azaltabileceğinize ve depolama hizmetlerini nasıl daha etkin bir şekilde kullanabileceğinize dair detayları derledik.

E-ticaretin yaygınlaşması ile birlikte, depolama alanlarına olan ilgi oldukça arttı. Geleneksel depolama yöntemleri, her ne kadar başlangıçta ihtiyaçları karşılıyor gibi görünse de, zaman içerisinde yetersiz kalmaya başladı. Artan depo kiraları, depolama hizmeti için yapılması gereken diğer masraflar, her yıl maliyetlerin artmasına neden olmakta. Rekabet gücünün kaybedilmemesi için işletmelerin neden e-lojistik depolama hizmetlerinden yararlanması gerektiğini detaylı olarak açıkladık.

E-Ticaret Depolama Nedir?

E-ticaret deposu, internet üzerinden satışı yapılan ürünlerin depolanması ve depo faaliyetlerinin yönetilmesi olarak açıklanabilir. En basit tanımı bu şekilde olsa da, e-ticaret depolamanın kendi içinde farklı türleri vardır. Bazı işletmeler geleneksel yöntemleri halen kullanmaya devam ederken, bazıları ise bu noktada lojistik partnerlerinden yardım almayı tercih ediyor. Tercih edilen yöntem e-ticaret depo kira ve diğer maliyetleri fazlasıyla etkiliyor.

E-ticaret depolamada hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bunlardan öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Depolama alanlarının güvenliğinin sağlanması için gerekli önlemlerin alınması
  • E-ticarette satışı yapılan ürünlerin istiflenmesi
  • Ürünler yerleştirilirken raf veya palet konumlarının kaydedilmesi/yönetilmesi
  • Periyodik olarak depo denetimlerinin yapılması
  • Stok seviyelerinin kaydedilmesi
  • Envanter raporlarının periyodik olarak oluşturulması

E-Ticaret Depolama Türleri Nelerdir?

E-ticarette kullanılan farklı depolama türleri var. İşletmeler, kendi ihtiyaçlarına yönelik olarak bunlardan uygun olanları tercih ediyor ve internet üzerinden satışı yapılan ürünleri buradan müşterilerine gönderiyor. Günümüzde yaygın olarak kullanılan depolama türleri ve bunlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

·         Evden Depolama

E-ticarete yeni başlayan işletmeler, genellikle profesyonel depo hizmetleri almak yerine ev veya iş yerlerinin bir bölümünü depo olarak kullanmayı tercih eder. Garaj, ofis, oturma odası ve benzeri alanlar, depo olarak kullanılır. Her ne kadar küçük sipariş hacmi olan işletmeler için bu yöntem mantıklı gelse de, aslında işletmelerin büyümesinin önündeki en önemli engellerdendir.

·         Geleneksel Depolama

Sipariş hacmi yüksek olan işletmeler, ürünleri depolamak için bir depo kiralar ve bu alanı kullanır. Geleneksel depolama olarak da ifade edilen bu yöntemde bütün sorumluluk işletmelere aittir. İşletmeler, gelen siparişleri karşılar, depodan ürünü bulur, paketler ve gönderir. E-ticaret depo kira ve diğer maliyetlerin oldukça yüksek olduğu bir seçenektir.

·         E-Lojistik Depolama

Yerine getirme merkezleri olarak da bilinen bu depolama yöntemi, geleneksel depolamaya göre çok farklı avantajlara sahiptir. Burada depolamaya ilişkin işlemler, işletmeler tarafından yapılmaz. Bunun yerine bir e-lojistik firmasından hizmet alınır ve bütün sorumluluk onlara teslim edilir.

E-lojistik depolama hizmetlerinde ürünlerin tedarikçilerden alınarak depolanması, siparişlerin karşılanması, paketlenerek gönderilmesi gibi işlemler bulunur. Bunların tamamı, e-lojistik firması tarafından profesyonel olarak yapılır. Siz de bu yeni nesil depolama hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız, Yerince tarafından sağlanan hizmetleri inceleyebilirsiniz.

e-ticaret depo kira
e-ticaret depo kira

E-Lojistik Şirketi ile Tasarruf Sağlama

İşletmeler, lojistik hizmetleri için çok yüksek maliyetleri karşılamak zorunda kalıyor. Bu durum onların karlılıklarını ciddi anlamda düşürüyor. Sadece iade edilen ürünlerin lojistik maliyetinin, toplam maliyetlerin %8’ini oluşturduğu biliniyor.* Bütün bunlar nedeniyle işletmelerin depolama ve diğer lojistik maliyetlerini düşürmesi gerekiyor.

E-ticaret depo kira maliyetlerinin düşürmenin en etkili yolu, bir lojistik partner ile çalışmaktır. Bu noktada Yerince’yi tercih edebilir, uygun fiyatlandırma seçenekleri ile depolamaya ilişkin işlerinizi profesyonellere teslim edebilirsiniz. E-lojistik şirketi ile tasarruf sağlayacağınız alanlar şu şekildedir:

·         Depo Kiralama

Depo kira maliyetlerinin yüksekliği, işletmenizi büyütmek için kullanacağınız nakdin azalmasına neden olacaktır. Bunun yanında sürekli olarak depoya gitmek zorunda kalacak ve işletmenizi geliştirmek için yeteri kadar zaman bulamayacaksınız.

·         Depo Ekipmanları

Depo kiraladıktan sonra bunu uygun hale getirmek için raf, palet raf ve benzeri ekipmanlara ihtiyacını olacak. Deponun düzenlenmesi için bu ekipmanların satın alınması gerekiyor.

·         İş Gücü

Siparişleri karşılama, depodan ürünleri bulma, hazırlama, paketleme ve kargoya verme gibi işlemlerin tamamını siz yapabilirsiniz. Ancak bunun için ciddi anlamda zaman harcamanız gerekecektir. Sipariş hacminiz büyüdükçe, bu işlere yetişemeyecek ve personel istihdam etmek zorunda kalacaksınız. İstihdam eden personellerin bu alanda deneyim sahibi olmaması ve yüksek maliyetleri, sizin açınızdan önemli dezavantajlardır.

·         Malzemeler

Depodaki ürünlerin hazırlanması için kutu, karton, bant ve etiket gibi malzemelere ihtiyacınız olacak. Ayrıca göndereceğiniz ürünlerin kargoda zarar görmemesi için mutlaka güvenliklerinin sağlanması gerekecek. Bu noktada da güvenlikle ilgili malzemeler almanız gerekecektir.

·         Envanter Yönetim Yazılımı

Sipariş sayısının belli bir seviyenin üzerine çıkması durumunda, stok sayısını veya ürün miktarını kontrol etmek için yazılım kullanmanız adeta zorunlu olacaktır. Envanter yönetim yazılımı almalı ve bunu kullanmaya başlamanız gerekir.

·         Sigorta

E-ticaret depo kira maliyetleri içerisinde sigorta da vardır. Nihayetinde deponun içerisindeki ürünlerin toplam değeri oldukça yüksek olacak. Bu ürünlerin yangın, sel ve benzeri afetlere karşı sigorta edilmesi gerekir.

·         Ekstra Maliyetler

Kiraladığınız deponun elektrik, su ve doğalgaz gibi ekstra giderleri olacak ve bunları da yine siz karşılayacaksınız.

Burada genel hatları ile bahsedilen hususlar, depolama maliyetlerinizi ciddi anlamda yükseltmektedir. Üstelik bunlar sadece maliyet açısından değil, zamanınızı alma bakımından da önemli olumsuzluklardır. Zamanınızı bu tür depolama işlerine ayırdığınızda, işletmenize zaman ayıramayacak ve işletmenizi geliştiremeyeceksiniz.

e-ticaret depo kira

E-Lojistik Şirketi ile Ne Kadar Tasarruf Sağlarım?

E-ticaret depo kira maliyetlerinizi azaltmak için e-lojistik firmalarından hizmet aldığınızda, hem maliyetleriniz azalacak, hem de zaman noktasında rahatlayacaksınız. Depolamaya ilişkin bütün hizmetler, lojistik firmasının profesyonelleri tarafından üstlenilir. Peki, alacağınız hizmet ile ne kadar tasarruf edersiniz?

Geleneksel depolamada; kira, depo ekipmanları, personeller, sigorta ve malzemeler gibi bütün kalemlerin maliyeti, işletmeler tarafından karşılanır. İşletmeler, bunların her birisi için ayrı ayrı ödeme yapar. E-lojistik depolamada ise alınan hizmet için tek bir ücret vardır.

İki seçenek toplam maliyet açısından karşılaştırıldığında, e-lojistik depolamanın %40 daha tasarruflu olduğu söylenebilir.** Ancak işletmelerin sipariş miktarı, ürün türü ve benzeri unsurların tasarruf oranını değiştirebileceği unutulmamalıdır.

FLEO’nun kurucu ortağı olan Carl Protsch, e-lojistik partneri ile çalışmaya başladıktan sonra yıllık ortalama %30 büyüdüklerini ifade etmiştir.*** Bu açıklama, yapılan tasarrufun işletmenin büyümesine nasıl etki ettiğini gösteren önemli bir örnek. Siz de yeni nesil depolama hizmetlerine geçerek hem e-ticaret depo kira maliyetlerinizi düşürebilir, hem de işletmenize daha fazla zaman ayırma imkanı elde edebilirsiniz.

E-Ticaret Depo Kira Maliyetleri

İstanbul depo kira maliyetleri, farklı unsulara bağlı olarak değişmektedir. Deponun konumu, büyüklüğü, içerisinde bulunan ekipmanlar ve benzeri unsurlar, kira maliyetlerini etkilemektedir. Dolayısıyla e-ticaret depo kira maliyetleri hakkında net rakamlardan bahsetmek doğru olmayacaktır. Ancak her geçen gün bu maliyetlerin daha da yükseldiği bilinen bir gerçek.

Yeni nesil e-lojistik depolama imkanı sunan Yerince, en uygun fiyatlarla bu hizmeti almanıza imkan veriyor. Şeffaf fiyatlandırma politikası sayesinde, ne kadar ödeme yapacağınızı anlık olarak takip edebiliyor ve ay sonunda sürpriz rakamlarla karşılaşmıyorsunuz. Hangi hizmetlerin ücrete dahil olduğu, satışların azaldığı dönemde nasıl ücret politikası uygulanacağı ve benzeri detaylar şeffaf bir şekilde sitede yer alıyor.

Yüksek e-ticaret depo kira bedellerinden kurtulmak ve her ay ekstra maliyetlerle karşılaşmak istemiyorsanız, Yerince lojistik partneriyle çalışabilirsiniz.

Kaynaklar:

* https://www.shipbob.com/blog/smart-warehousing/

** https://www.shipmonk.com/blog/cost-savings-by-using-a-fulfillment-company

*** https://www.bigcommerce.com/blog/ecommerce-warehousing/

YERİNCE İLE TANIŞIN

Yerince ile tanışmak için hemen iletişime geçin

İletişime Geç