e-Ticaret Sahipleri Depo Seçimi ve Yönetiminde Nelere Dikkat Etmeli?

24 Oca, 2021

Fiziksel olarak kapladığı alandan dolayı stoklarını ofiste tutamayan birçok işletme kiralık depo arayışına giriyor. Mağazalarına sipariş düştükçe depo üzerinden müşteriye gönderim yapılıyor ve stoklar güncelleniyor. İşletmeler depo kira bedeli olarak ciddi maliyetler ödüyor fakat iş burada bitmiyor.

Müşteri Memnuniyeti

Tüketici tarafında beklentilerin çok yüksek olduğu dünyamızda kaliteli bir hizmet vermek markaların tercih edilmesinde en ön sırada gelen şeylerden biri. Bu nedenle iyi bir müşteri memnuniyeti sağlamak marka bilinirliliğiniz ve tavsiye üzerine gelen yeni müşteriler kazanmanız açısından oldukça önemli. Depo yönetiminiz de müşteri memnuniyetiyle bağlantılı faktörlerden biri. Siparişlerin iyi paketlenmiş ve hızlı gönderimi depo tarafında anlaşmalı olduğunuz kurye ve çalışanlar tarafından gerçekleştirileceği için bu hizmeti en iyi şekilde alabileceğiniz bir seçim yapmanız müşteri memnuniyetini doğrudan etkileyecektir.

İade süreci

Ürünlerinizin iade sürecini yönetebiliyor olmanız işin olmazsa olmazlarından biri. İadesi olan ürünleri etiketleyebilmeli, takibini yapabilmeli ve stoğa doğru şekilde geri alınmasını sağlayabileceğiniz bir sistem üzerinden deponuzu yönettiğinize emin olun.

Yoğun Satış Dönemleri

Özel günlere ve durumlara bağlı olarak tüketici tarafındaki taleplerde artış yaşanabiliyor. Talebin yoğun olduğu dönemlerde de kontrolü elden bırakmamak, yani stoklarınızı güncel tutmak ve iptal edilen, geri gönderilen ürünlerin iadesini takip edip yönetebilmek e-ticaret için oldukça kritik. Aksi halde, bol satış yapabileceğiniz bir dönem sizin aleyhinize sonuçlanabiliyor. Depo yönetiminizde bunları göz önünde bulundurmanız sizin adınıza faydalı olacaktır.

Lokasyon

Deponun merkezi bir konumda olması gönderim sürecini olumlu şekilde etkileyecektir. Bu nedenle şehir merkezine uzak depolar yerine daha merkezi konumlarda bulunan depoları tercih etmeniz size fayda sağlayacaktır.

Son olarak; birçok e-ticaret işletmecisinin maliyetlerini azaltmak istediği şu dönemde, fiziksel depo için yüksek kiralar ödenebiliyor. Bu noktada, bulut tabanlı uygun fiyatlar ve depodaki envanterler için verimli yönetim imkanı sunarak işletmelerin yardımına koşuyor.

YERİNCE İLE TANIŞIN

Yerince ile tanışmak için hemen iletişime geçin

İletişime Geç