Operasyonel Lojistik Nedir?

20 Eki, 2021

E-ticaret süreçlerine ilişkin ihtiyaçları karşılamak için geliştirilen ve etkili sonuçlar veren operasyonel lojistik ile ilgili detayları bu yazıda sizler için derledik.

Ticaretin internet üzerinden yapılmaya başlaması ile birlikte farklı ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır. Geçmişte kullanılan bazı hizmetlerin yetersiz olduğu ve ihtiyaçlara tam olarak cevap veremediği kısa sürede anlaşılmıştır. Ürünlerin depolanması ve müşterilere sorunsuz bir şekilde ulaştırılması, en önemli ihtiyaç haline gelmiştir. İşte bu ihtiyacın etkili olarak karşılanması için operasyonel lojistik hizmetleri geliştirilmiştir.

Lojistik operasyonları, e-ticaretin adeta bel kemiğidir. Satışların arttırılması, müşteri memnuniyetinin sağlanması, satıcı ile müşteri arasındaki güven ilişkisinin kurulması gibi noktalarda önemli bir role sahiptir. Müşterilerinize sunmuş olduğunuz hizmetlerde kullanacağınız teknolojik ve lojistik altyapı, işletmenizin başarısını direkt olarak etkileyecektir.

Operasyonel Lojistik Nedir?

Operasyonel lojistik; üretimi tamamlanmış ürünlerin tedarikçiden alınarak son kullanıcıya kadar dağıtılması sürecidir. Envanter yönetimi, sipariş karşılama, depo yönetimi ve gerçek zamanlı veri raporlama gibi süreçlerden meydana gelir.

Daha farklı bir ifade ile bu kavram, malzeme akışının yönetimi ve ilgili ürünlerin müşterilere dağıtımı olarak da ifade edilebilir. Ayrıca ilgili faaliyetler sadece burada bahsedilenlerle de sınırlı değildir. Depolama, envanter yönetimi, dağıtım planlaması ve nakliye gibi süreçleri de kapsar.*

Geleneksel lojistikten farklı olarak burada bilişim sistemleri ön plandadır. E-ticaret firmalarının depolama, nakliye ve sipariş karşılama gibi ihtiyaçları için sisteme entegrasyonları sağlanıyor. Böylece yapılan işlemlerin tamamını sistem üzerinden takip edebiliyorlar. İşletmeler entegrasyon sayesinde; depodaki stok durumlarını, müşterilere gönderilen ürünlerin nerede olduğunu, aldıkları hizmetin bedelini ve benzeri bilgileri anlık olarak görebiliyor.

Operasyonel Lojistik
Operasyonel Lojistik Neden Önemli?

E-Ticarette Operasyonel Lojistik Neden Önemli?

E-ticaret lojistiğinin kendi içinde birçok hareketli parçası vardır. Bunlara bağlı olarak süreç içerisinde envanterin izlenmesi ve bunların yönetimi ciddi anlamda zorlaşır ve zaman gerektirir. Ayrıca satışı yapılan ürünlerin çeşitliliği de çok fazla olacağı için buna uygun bir depolama sisteminin kurulması gerekir. Bu sistemin kurulması, ürünlerin stoklarının sürekli takibi ve benzeri işlemler için ciddi bir insan kaynağına ihtiyaç vardır. Bu ise size ek maliyet demektir.

Operasyonel lojistik hizmetleri sayesinde burada genel olarak bahsedilen işlemlerin tamamını profesyonellere bırakabilirsiniz. Sürecin profesyoneller tarafından yönetilmesi, insan kaynaklı hataların önemli oranda azalmasını da sağlar. Böylece hem maliyetleriniz azalacak, hem de müşteri memnuniyetiniz belirgin derecede artacaktır.

Operasyonel Lojistikte Temel Süreçler Nelerdir?

Operasyonel lojistik; ürünlerin tedarikçilerden alınarak son kullanıcılara ulaştırılmasına kadar olan sürecin tamamını kapsar. Buradaki temel süreçler ve bunlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

·         Tedarikçiler

Satışı yapılacak ürünün kalitesi, tercih edilecek tedarikçilerle yakından ilgilidir. İşletmeler, tedarikçilerini kendileri bulur. Ürünlerin sevki, tedarikçinin zamanında üretimleri tamamlaması ile yakından ilgilidir. Sürecin ilk zincirinde hata olmaması için doğru tedarikçinin seçilmesi gerekiyor.

·         Depolama

Depolama; ürünlerin operasyonel lojistik hizmetleri kapsamında uygun bir depoya yerleştirilmesidir. Kullanılacak deponun konumunun nakliye kolaylığı ve müşteriye yakınlık bakımından uygun olması gerekiyor. Dolayısıyla öncelikle kullanılacak deponun uygunluğu şartının aranması gerektiği unutulmamalıdır.

Bu süreçte depolama, kilit roldedir. Ürünlerin güvenliği, yönetimi ve gönderime hazırlanması gibi işlemler, depolamanın nasıl yapıldığı ile yakından ilgilidir.

·         Sipariş Karşılama

E-ticarette siparişlerin olabildiğince hızlı ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Sistemlerin entegrasyonu sayesinde işletmenizin aldığı sipariş, anlık olarak ilgili hizmeti veren birimlerin sistemlerine de düşer. Bu süreçten sonra ürünün paketlenmesi ve gönderime hazırlanması işlemleri tamamlanır.

·         Nakliye

Operasyonel lojistik hizmetlerinin son süreci ise nakliyedir. Depoda hazırlanan siparişler, müşterilere gönderilir. Bu noktada paketlere yapıştırılan barkod sisteme girilir ve hem işletme sahibinin hem de müşterinin anlık olarak ürünün nerede olduğunu görmeleri sağlanır.

Operasyonel Lojistik

Operasyonel Lojistik Firmaları Nelerdir?

Lojistik firmaları, verdikleri hizmete göre kendi içlerinde farklı sınıflara ayrılır. Bu sınıflar; 1 PL (birinci parti lojistik), 2 PL, 3 PL ve 4 PL şeklindedir. Birinci, ikinci ve üçüncü parti lojistik, bu alanda geleneksel yöntemleri kullanarak hizmet veren firmalar olarak kabul edilir. 4 PL ise operasyonel lojistik firmaları olarak değerlendirilir. 3 PL ve 4 PL hizmet veren firmaların hizmetleri şu şekildedir:

·         Üçüncü Parti Lojistik

Bu kapsamda olan firmalar, hizmetleri kendileri verdikleri gibi aracı firma konumunda da yer alabilir. Farklı bir şirketin malzeme yönetimi ve ürün dağıtımı gibi işlemlerin tamamının veya bir kısmının farklı firmalara verilmesidir. Üçüncü parti firmaları, hizmet verme konusunda teknik ve ekipman bakımından yeterliliğe sahip olabilir. Ancak 2 PL firmalarını kullanmak suretiyle de hizmetleri sağlayabilir.

·         Dördüncü Parti Lojistik

Üçüncü parti lojistik firmaları; depolama, sevkiyat planlaması ve benzeri işlemlere cevap verirken daha karmaşık ihtiyaçlar konusunda yetersiz kalmıştır. Özellikle 1990’lı yılların son dönemlerinden itibaren bu alanda yeni bir ihtiyacın olduğu belirgin hale gelmiş ve dördüncü parti lojistik firmaları ortaya çıkmıştır.

Dördüncü parti firmaların hizmetleri içerisinde geleneksel firmaların hizmetleri yer alır. Bunun dışında işletmelerin tedarik zincirlerine ilişkin yönetimi de bu firmalar üstlenir. İşletmelerin karmaşık olan lojistik ihtiyaçlarına etkili çözümler üretirler.

Operasyonel Lojistik ile Tedarik Zinciri Nasıl Optimize Edilir?

İşletmenizin lojistik ihtiyaçlarını tek başınıza karşılamanızın farklı dezavantajları vardır. Günümüzde birçok e-ticaret işletmesi, depolama yönetiminden sipariş karşılamaya varıncaya kadar birçok tedarik zincirini optimize ediyor. Operasyonel lojistik hizmeti sağlayıcıları, bu noktadaki ihtiyaç ve beklentileriniz en üst seviyede karşılayacaktır.

Tedarik zincirinin optimize edilmesi noktasında farklı işlemler vardır. Bunlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

·         Envanter Yönetimi

Kullanılacak özel bir yazılım sayesinde stok durumunuzu gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Yerince’nin sahip olduğu teknolojik altyapısı ile envanter düzeylerinizi optimize edebilir ve depolama maliyetlerini düşürebilirsiniz. Ürünlere gelen talebe göre yeterli seviyede stok tutmanız, bu sistem ile çok kolay olacaktır. Böylece fazla ürün stoku tutarak depolama maliyetleriniz yükselmeyeceği gibi, yetersiz stok ile müşteri taleplerine yetişememe durumu yaşamazsınız.

·         Otomatik Sipariş Karşılama

Müşterilerinizden gelen siparişleri hazırlamak, paketlemek ve gönderimini yapmak çok fazla zaman alır. Zaman kaybı, sizin işletmenizle daha az ilgilenmenize neden olacaktır. Operasyonel lojistik kapsamında sipariş karşılama hizmetlerinden yararlanabilir ve ürünlerinizin paketlenmesi ve gönderimi ile zaman kaybetmezsiniz.

·         Veri Toplama ve Raporlama

E-ticaret işletmenizi büyütmek veya mevcut büyüklüğünün korumak için atacağınız adımları, satış rakamları ve benzeri verilere göre atmanız gerekiyor. Veriler olmadan atılacak adım, adeta karanlıkta yürümeye benzer.

Operasyonel lojistik, veri toplama ve raporlama konusunda farklı yazılımların kullanılmasını gerektirir. Böylece sevkiyat verileri, ürün stokları, siparişler, iade oranları ve benzeri alanlarda verilere ve raporlara ulaşmanız mümkün olur. Elde edeceğiniz veriler sayesinde işletmenizin neye ihtiyacı olduğunu daha net bir şekilde görür ve gerekli adımları da buna uygun olacak şekilde atarsınız.

Yerince Operasyonel Lojistik Anlamında Ne Yapar?

Operasyonel lojistik alanında hizmet veren Yerince, işletmelerin bu alandaki ihtiyaçlarına yönelik yeni nesil çözümler üretiyor. Ürünlerinizin depolanmasından gönderimine kadar olan süreçleri sizin yerinize yönetiyor. Bunları yaparken de şeffaf bir şekilde gerekli bilgileri sizinle paylaşıyor.

Yerince, depolama konusundaki ihtiyaçlarınıza yönelik size özel çözümler üretiyor. Sisteme entegrasyonunuzun sağlanması ile depodaki stoklarınızı anlık olarak görüyor ve stoklarınız azaldığında gerekli adımları hızlı bir şekilde atabiliyorsunuz.

Müşterilerinizden gelen siparişler, anlık olarak Yerince sistemine de düşüyor. Böylece depodaki görevli personelleri hızlı bir şekilde sipariş edilen ürünlerin paketlemesini yapıyor, takip barkodunu yapıştırıyor ve gönderime hazır hale getiriyor. Paketlemede kullanılacak kutular, sizin isteğine göre belirleniyor.

İşletmenizin lojistik operasyonları ile ilgilenmek maliyetli, zor ve zaman alıcı işlerdir. Bu işlerin tamamını sizin yerinize operasyonel lojistik hizmeti veren Yerince yapabilir. Böylelikle lojistik operasyonlara harcayacağınız zamanı ve enerjiyi, işletmenizi büyütmek için harcama imkanı yakalamış olursunuz.

Kaynaklar:

* https://www.linkedin.com/pulse/brief-overview-logistics-operations-olutola-o-akinsolu

YERİNCE İLE TANIŞIN

Yerince ile tanışmak için hemen iletişime geçin

İletişime Geç